GPS-ScenarioControl elnyerte a FARM MACHINE 2023 díjat
Az AMAZONE új, komplex kapcsolási műveletek automatizálására szolgáló GPS-ScenarioControl terminálszoftvere a párizsi SIMA 2022 rendezvényen elnyerte a „FARM MACHINE 2023” díjat. A mezőgazdasági technikában komoly elismerésnek számító díjat egy szakújságírókból álló nemzetközi zsűri ítéli oda. AMAZONE a szoftverek kategóriájában győzött a GPS-ScenarioControl termékével.
Az ásványi műtrágyák pontos és igény szerinti kijuttatása döntő szerepet játszik a költségmegtakarításban és az erőforrások megóvásában. Ennek során különböző határszórási módszereket alkalmaznak, amelyek lehetővé teszik a jogszabályoknak megfelelő műtrágyázást. A GPS-ScenarioControl rendszerrel az AMAZONE műtrágyaszórók bizonyos funkciói egy korábban rögzített forgatókönyv alapján automatizáltan működnek, így megelőzhető a hibás kezelés a későbbi alkalmazások során.
A probléma: Helytelen alkalmazások váltott gépkezelők miatt
A műtrágya kijuttatása során a járművezetőnek különböző feladatokkal kell szembenéznie. Egyrészt biztosítaniuk kell a szóróanyag optimális keresztirányú eloszlását, valamint a követelményeknek megfelelő műtrágyakijuttatást. Másrészt gondoskodniuk kell arról, hogy az árkoknál, utaknál vagy táblahatároknál a megfelelő határszórási módszert alkalmazzák a jogszabályoknak megfelelő és pontos műtrágyázáshoz. Itt – különösen váltott járművezetők esetén – újra és újra előfordulhatnak téves alkalmazások amiatt, hogy egy bizonyos határszórási eljárást nem a megfelelő helyen kapcsolnak be vagy ki. A járművezető tudáshiánya is vezethet a jogszabályoknak nem megfelelő műtrágyakijuttatáshoz. Ezenkívül gyakran merülnek fel kérdések a helyes alkalmazással kapcsolatban a munkavállaló és a gazdaságvezető között, ami felesleges munkaidőt vesz el.
Az optimális vezetési stratégia rögzítése és mentése
Amikor például a műtrágyaszóró először halad át a területen, a tapasztalt gazdaságvezető a GPS-ScenarioControl rendszerben a felvétel gomb megnyomásával automatikusan rögzíti az összes kapcsolási pontot, valamint a haladási útvonalat és irányt. A kapcsolási pontokat egyértelmű jelölések mutatják a térképen, a haladási irányt pedig irányjelző nyilak szemléltetik. Műtrágyaszóróknál a hangsúly a határ-, árok- és mezsgyeszórás vezérlési módokon, valamint a táblán belüli fordulóknál végzett egyoldalas szóráson (HeadlandControl) van. A GPS-ScenarioControl az AmaTron 4 ISOBUS-kezelőterminálba van integrálva, és az AmaTron Twin kijelzőbővítésen keresztül jeleníthető meg és kezelhető.
A komplex kapcsolási folyamatok automatizálása és a járművezető tehermentesítése
A későbbi használat során a járművezető egyszerűen csak aktiválja a korábban rögzített forgatókönyvet, és a műtrágyaszóró teljesen automatikusan végrehajtja a tárolt kapcsolási műveleteket. A GPS-ScenarioControl pontos és erőforráskímélő műtrágyakijuttatást tesz lehetővé, mivel a különböző határszórási műveleteket mindig a megfelelő helyen végzi el. A jogszabálynak megfelelő későbbi használat a következő járművezetők számára is egyszerű. A járművezető emellett az előre rögzített, optimalizált útvonal segítségével könnyebben tájékozódhat. Ez csökkenti a felesleges üresjáratokat és a növényállomány letaposását amiatt, hogy a járművezető nem megfelelően fordul rá a művelőútra. A GPS-ScenarioControl tehermentesíti a járművezetőt azáltal, hogy nem kell aggódnia a konkrét műveleti és ellenőrzési feladatok miatt, és lehetővé teszi több járművezető alkalmazását a műtrágyázási szezonban. A járművezető és a gazdaságvezető között nincs több kérdés a helyes szórásról, így a gazdálkodás műveletei optimálisabbá válnak. A GPS-ScenarioControl ezért a bérvállalkozók számára is komoly időbeli, kényelmi és biztonsági nyereséget jelenthet.
A GPS-ScenarioControl a jövőben más AMAZONE ISOBUS gépekkel is használható lesz. Az útvonaltervezési funkció már az AMAZONE növényvédelmi technológia esetében is használható, és itt is hozzájárul a munkaterhelés jelentős csökkentéséhez.
Az előnyök gyors áttekintése:
- Mindig ugyanazok a kapcsolási műveletek különböző műtrágyázási műveletek során
- A munka megkönnyítése korábban rögzített forgatókönyvek újrafelhasználásával
- Elkerülhető a hibás működtetés
- A műtrágya optimalizált és erőforráskímélő felhasználása
- A műtrágya jogszabályoknak megfelelő kijuttatása biztosított
- Helyes alkalmazás kedvezőtlen látási viszonyok között, pl. sötétben vagy ködben
- Mindig ugyanazok a művelőutak a táblában
- Helyismerettel nem rendelkező járművezetők is alkalmazhatók
- A tapasztalatlanabb vezetők munkájának támogatása
- A vezető tehermentesítése
- A gép nem tér le a művelőútról, így nem tapossa le a növényállományt